Plastická chirurgie Péče o zdraví - hradí pojišťovna Péče o krásu - hradí pacient
Gynekologie Prenatální diagnostika
Lékařská genetika Urologie RTG Ortopedie Rehabilitace
Ordinační doba Kariéra Restaurace Blog
Nevíte si rady? Kontaktujte nás
prostřednictvím našeho formuláře
zde.
Operace karpálního tunelu - klasická nebo endoskopická
Jedná se o stav, kdy dochází k útlaku středového nervu (nervus medianus) v oblasti zápěstí. Skrze tento tunel prochází středový nerv a devět šlach ohýbačů prstů. Syndrom karpálního tunelu se rozvíjí v okamžiku, kdy dochází ke zvýšení tlaku v tomto prostoru. Zatímco šlachám zvýšený tlak nevadí, útisk nervu se začne projevovat pro Vás velmi nepříjemnými příznaky.
Mezi nejčastější příznaky patří bolesti prstů, zápěstí, někdy vystřelující až na předloktí, zhoršená citlivost prstů, někdy popisovaná jako pocit tuposti, mravenčení (parestezie) v prstech, ranní otok a ztuhlost prstů. Obtíže mohou být i klidové, častěji se ale projevují v noci a pacienta budí. Postižení udávají zvýraznění potíží při jízdě na kole, řízení automobilu či tlačení kočárku, kdy dochází ke zvýšení tlaku na nerv zvenčí. Mezi další stesky patří zhoršení jemné motoriky prstů, oslabení úchopu, někdy i s vypadáváním předmětů z ruky.
Pokud máte podobné obtíže, doporučujeme navštívit lékaře. Diagnóza se stanovuje jednak na základě popisu obtíží a jednak na základě tzv. EMG (elektromyografické vyšetření). Tato vyšetření provádějí specializovaná neurologická pracoviště. Zjišťují hlavně rychlost vedení nervu a zpomalení této rychlosti nad určitou hranici jasně prokazuje stísnění nervu.
Indikace operace
Pokud jsou subjektivní obtíže výrazné (brnění prstů, noční bolesti, neschopnost pracovat apod.), nebo pokud je nález na EMG pokročilý, je vhodné provést operační výkon. Výsledkem je volný karpální tunel.
Forma zákroku
Většinou ambulantně.
Operace otevřeně nebo endoskopicky?
Uvolnění stísněného nervu je většinou prováděno tzv. otevřenou technikou, tedy se vznikem větší či menší jizvy v dlani. Nekomplikovaný pooperační průběh je i přes dobré zhojení operační rány velmi často provázen většími či menšími funkčními obtížemi. Ty jsou charakterizovány hlavně bolestí v místě jizvy, nemožností se o dlaň opřít, snížením síly svalového úchopu (neschopnost otevřít uzávěr PET lahve, krájet nožem, vyždímat hadr apod.) a hlavně tzv. pilířovou bolestí. Ta je charakterizována bolestí v místě operační jizvy, vystřelující směrem k palci či malíku, případně na přední plochu předloktí a které je způsobena nedostatečnou stabilitou zápěstí po protětí příčného vazu a ostatních tkání dlaně. Tyto obtíže mohou nezřídka přetrvávat i 3 až 6 měsíců po operaci.
Většina pacientů podstupujících operační výkon vykonává v běžném životě manuální práci. Proto je pro ně po výkonu velmi důležitá co nejrychlejší funkční úprava a získání schopnosti ruku mechanicky zatěžovat co nejdříve po operaci.
Klasická otevřená operace se provádí v místním znecitlivění, kdy se z podélného řezu ve dlani přeruší příčný vaz v zápěstí a dojde tak k uvolnění struktur přítomných v karpálním kanálu, tedy i k uvolnění stištěného nervu (nervus medianus). Není výjimkou dlouhodobá několikaměsíční pracovní neschopnost nikoli z důvodů nezhojení rány či pooperační komplikace, ale pro neschopnost ruku po výkonu časně mechanicky zatížit. Zvláště pro manuálně pracující pacienty je nutnost dlouhodobé absence v práci velmi nepříjemná a může pro ně mít podstatné ekonomické důsledky.
Endoskopická operace karpálního tunelu podle posledních zkušeností riziko těchto komplikací významně snižuje. Endoskopický výkon snižuje pooperační bolest a umožňuje rychlejší návrat pacientů do práce. Dlouhodobé výsledky jsou však u obou těchto operačních postupů s odstupem jednoho roku srovnatelné.
Endoskopický výkon se provádí z krátkého řezu na zápěstí, odkud za pomoci speciálního instrumentaria se zabudovanou kamerou bezpečně a pod kontrolou zrakem protne vaz, bez poranění tkání uložených nad vazem (svalovina dlaně, podkoží a kůže). Právě selektivní uvolnění vazu bez jizvení v ostatních tkáních umožňuje rychlejší rekonvalescenci a možnost zatížit manuálně ruku dříve než po klasické operaci.
Pooperační průběh
Do 1-2 dnů je možno očekávat výraznou úlevu od bolestí. Ostatní potíže, jako je necitlivost nebo snížená citlivost prstů, nebo obtížná manipulace s drobnými předměty, by měly vymizet do několika týdnů až měsíců. Je-li nerv již nevratně postižen, k plnému návratu funkce a citlivosti ruky nedojde. Plná zátěž operované končetiny je možná, v závislosti na charakteru pracovní zátěže, někdy až po 3 měsících od výkonu, v některých případech i po delší době. V některých případech může jizva či její okolí být bolestivá, a to i několik měsíců po výkonu.
Klasická otevřená operace je plně hrazena ze zdravotního pojištění. Endoskopický výkon je však finančně o něco náročnější než klasická operace a pacient je nucen operaci částečně hradit.
Otevřené operační výkony provádějí v našem sanatoriu všichni plastičtí chirurgové. Endoskopické výkony provádí jen někteří z nich. Informujte se v naší ambulanci.