Plastická chirurgie Péče o zdraví - hradí pojišťovna Péče o krásu - hradí pacient
Gynekologie Prenatální diagnostika
Lékařská genetika Urologie Ortopedie RTG Rehabilitace
Ordinační doba Kariéra Restaurace Blog
Nevíte si rady? Kontaktujte nás
prostřednictvím našeho formuláře
zde.
Novinky
Prenatální screening vrozených vývojových vad
Evropská populace se bohužel již několik desetiletí potýká s prudkým poklesem porodnosti, jehož důsledkem je stárnutí populace. Tato nová nešťastná situace se v prenatální péči projevuje menším počtem těhotných a jejich vyšším věkem, který je jednou z příčin vyššího výskytu vrozených vývojových vad u plodů. Naštěstí medicínský pokrok nám dává nové možnosti nejen v oblasti diagnostiky, ale i léčby vrozených vývojových vad u plodů. Hlavním cílem prenatální diagnostiky je zjistit u těhotných žen plody s Downovým syndromem, který je nejčastější chromozomální aberací (abnormální počet chromozomů) a vyskytuje se v poměru zhruba 1:700 ke zdravým dětem. Pravděpodobnost výskytu plodů s Downovým syndromem stoupá s věkem matek a k detekci syndromu slouží několik screeningových (vyhledávacích) testů a vyšetření. První příležitostí ke zjištění plodů s Downovým syndromem u těhotných je prvotrimestrální screening – tzv. kombinovaný test (kombinace vyšetření biochemických a ultrazvukových markerů). Tento screening je postaven na zjištění hladin určitých látek – biochemických markerů – glykoproteinů s názvem beta free hCG a PAPP-A v mateřské krvi a na podrobném ultrazvukovém vyšetření plodu v I. trimestru gravidity (těhotenství), ideálně do konce 13. týdne těhotenství. Pro Downův syndrom je typická nízká hladina PAPP-A a vysoká hladina beta free hCG. Hlavními ultrazvukovými známkami Downova syndromu je zvětšené šíjové projasnění (nuchal translucency /NT/) a nepřítomnost nosní kůstky (nasal bone /NB/). Kombinovaný test má 87 % citlivost (sensitivitu). To znamená, že zachytí 87 plodů s Downovým syndromem ze 100. Citlivost testu není 100% pro nekvalitní zobrazení plodu u obézních těhotných, při nepříznivé poloze plodu a také proto, že některé plody s Downovým syndromem nevykazují anatomické odchylky. Třetina plodů s Downovým syndromem má nosní kůstku, šíjové projasnění může mít i u plodů s Downovým syndromem normální hodnotu v případě, že postižený plod má zdravé srdce. Protože citlivost kombinovaného testu není 100%, ale přibližně 87%, je vhodné u většiny těhotných doplnit v 16. týdnu těhotenství vyšetření dalších markerů – hladin AFP, Estriolu (E3), total hCG. Dříve se tento test nazýval triple test a má citlivost kolem 60 % pro zjištění Downova syndromu. Pokud se však tento test spojí (integruje) s kombinovaným screeningem vznikne takzvaný integrovaný test, který dosahuje 92 % sensitivity pro Downův syndrom.
Na základě prvotrimestrálního screeningu a integrovaného testu je u asi 2-5 % těhotných pro vysoké riziko Downova syndromu, dalších chromosomálních aberací a ultrazvukem zjištěných vad u plodu doporučen invazivní diagnostický test (chorion villus sampling či amniocenthesa), kdy lékař jehlou odebírá k vyšetření vzorek placenty resp. plodové vody. Spolehlivost diagnózy je u těchto testů vysoká (u amniocenthesy je vyšší než u chorion villus samplingu), u obou metod však hrozí riziko potratu plodu od 1 do 2 %. Chorion villus sampling je možno provádět od 12. týdne, amniocenthesu od 16. týdne těhotenství.
Zcela odlišnou a převratnou technikou v detekci Downova syndromu a ostatních aneuploidií u plodů představuje však neinvazivní prenatální testování (NIPT). Již přes 40 let je známo, že buňky plodu (plod – fetus) během těhotenství cirkulují v mateřské krvi. Jejich koncentrace je však tak nízká, že dosud nebyla nalezena technologie na jejich izolaci z mateřské krve a využití k dalšímu vyšetření. V roce 1997 však došlo k překvapujícímu a přelomovému objevu. V mateřské krvi se vyskytují relativně vysoké koncentrace nebuněčné DNA plodu (cell free DNA) a tím odstartovala éra jejího možného využití v prenatální diagnostice. Cirkulující fetální nebuněčná DNA vzniká rozpadem placentárních buněk. V mateřské krvi ji lze detekovat zhruba od 10. týdne těhotenství a mizí z krevního oběhu matky do 24 hodin po porodu. Přestože jen asi 10-15 % nebuněčné DNA v mateřské krvi patří plodu (fetální frakce), je možno kvantitativně změřit množství fetální nebuněčné DNA vyšetřovaných chromozomů (v případě Downova syndromu se jedná o 21. chromozom) ve srovnání s ostatními chromozomy. Pokud je zachyceno větší množství materiálu ze zkoumaného chromozomu, než je normální množství, pak je vzorek označen za pozitivní pro příslušnou aneuploidii. V případě trisomie 21. chromozomu (Downův syndrom) je u všech testů dostupných v České republice udávána schopnost zachytit tuto aneuploidii u plodu mezi 99-100 % od 10. do 20. týdne gravidity. Tyto testy představují společně se stále kvalitnějšími ultrazvukovými přístroji jednoznačně budoucnost screeningu vrozených vad u plodů a zavedli jsme je na našem pracovišti ve spolupráci se zlínskou laboratoří Imalab jako první v České republice již v roce 2012.
Ultrazvukový screening v 18.-23. týdnu gravidity slouží k zachycení vrozených vad plodu, které mohou nebo nemusí s Downovým syndromem souviset. V prenatálním screeningu a péči je důležité zohlednění skutečností jako je věk těhotné, její tělesná konstituce, strach z invazivního vyšetření, okolnosti otěhotnění (užití metod asistované reprodukce) a podle toho určit vhodný postup. V oboru prenatální diagnostiky došlo v poslední době díky nejnovější ultrazvukovým přístrojům a novým laboratorním technikám k obrovskému pokroku a péče o těhotné se tak jednoznačně zlepšila.
Autor: MUDr. Václav Šilhan, Gynekologie a Centrum asistované reprodukce SANUS Hradec Králové