Vyšetření v těhotenství - prenatální diagnostika (screening vrozených vývojových vad plodu)
Screening vrozených vývojových vad plodu je jednoduché a dostupné vyšetření, které má za cíl vyhledat ženy s rizikem postižení plodu závažnou vadou. Screeningová vyšetření v těhotenství probíhají v následujících krocích:
Při první návštěvě prenatální poradny je matka informována o možnosti screeningu vrozených vad. Ultrazvukem je zjištěna délka těhotenství. Se stoupajícím věkem se zvyšuje riziko některých genetických vad u potomků. Riziko se zvyšuje u žen nad 35 let a u mužů nad 45 let. Páry ve zvýšeném riziku by měly být konzultovány lékařským genetikem, který s nimi probere nejvhodnější postup sledování.
První část screeningu vrozených vad
1. V 10.-11. týdnu je odebrána krev matky k vyšetření hodnot těhotenského plasmatického proteinu A (PAPP-A) a volné beta podjednotky choriového gonatropinu (FB-hCG).
2. Ve 12.-13. týdnu je ultrazvukem změřeno šíjové projasnění (nuchální translucence - NT) a zjištěna přítomnost nosní kosti (NB) plodu. V případě potřeby jsou vyšetřeny další ultrazvukové znaky plodu (například průtoky v cévách matky a plodu).
Na základě kombinace výsledků z krevních odběrů a ultrazvukového vyšetření se stanoví rizika pro postižení plodu vrozenou vadou. Ženy ve vysokém a středním riziku jsou konzultovány klinickým genetikem.
Druhá část screeningu vrozených vad
1. Ve 14.-17. týdnu je odebrána krev matky, pokud byl screening v první části negativní, k vyšetření hodnot alfafetoproteinu (AFP), choriového gonadrotropinu (total hCG), nekonjugovaného estriolu (uE3).
Následně jsou vypočtena rizika postižení plodu vrozenou vadou s použitím hodnot z první i druhé části screeningu a zároveň jsou použity hodnoty z ultrazvukového vyšetření (tzv. Integrace). Ženy ve vysokém a středním riziku jsou konzultovány klinickým genetikem.
2. Ve 20.-22. týdnu pokračuje screening ultrazvukovým vyšetřením morfologie plodu s vyšetřením srdce plodu.
Pokud je v těhotenství zjištěno riziko postižení plodu vrozenou vadou, nabízíme:
Invazivní možnosti vyšetřování
- odběr choriových klků
- odběr plodové vody
Z odběru choriových klků nebo z plodové vody vyšetřujeme QF-PCR nejčastějších aneuploidií (vady počty chromosomů 13, 18, 21, X, Y) s výsledkem za 48 hodin a vyšetření chromosomů plodu metodou array s výsledkem za 2-3 týdny po odběru.
Neinvazivní možnosti vyšetřování
- ultrazvukové vyšetření
- neinvazivní testy (NIPT) slouží k zachycení nejčastějších aneuploidií (vady počtu 13, 18, 21, X a Y) analýzou volné DNA z krve matky.